SAC Nordic lanserar nytt sortiment av ATEX-armaturer
oktober 1, 2026, kl. 09:49 CEST
SAC Nordic breddar sitt sortiment med ATEX-armaturer för säker och energieffektiv belysning i miljöer där explosiv gas, ånga eller brännbart damm kan förekomma. Sortimentet omfattar linjära LED-armaturer och strålkastare för allmän- och arbetsbelysning samt nödljusarmaturer och hänvisningsarmaturer med inbyggda batterier eller för centralbatterisystem.
Lösningarna är framtagna för krävande industrimiljöer där driftsäkerhet, rätt ljus och korrekt explosionsskydd är avgörande.
Vad betyder ATEX?
ATEX är EU:s regelverk för utrustning som används i miljöer där explosiv gas, ånga eller brännbart damm kan förekomma. Gasområden delas in i zon 0, 1 och 2, medan dammområden delas in i zon 20, 21 och 22.
En ATEX-armatur är konstruerad för att minimera risken för antändning, exempelvis genom gnistor eller höga yttemperaturer. Vilken armatur som är rätt avgörs av aktuell zon, gas- eller dammgrupp, temperaturklass och andra miljökrav.
Säker belysning för krävande miljöer
ATEX-armaturerna används i klassade Ex-områden inom bland annat kemi, energi, olje- och gasindustri, processindustri, hamnar och läkemedelsindustri. Dammklassade modeller lämpar sig exempelvis för kvarnar, silor, träbearbetning och pulverhantering.
Armaturerna ger tillförlitlig belysning där vanliga produkter kan innebära en explosionsrisk. De är byggda för att tåla fukt, damm, korrosion, vibrationer och temperaturväxlingar, och flera modeller har kapslingsklass IP66/IP67.
Bra belysning gör det också enklare att arbeta säkert och orientera sig i anläggningen. Där säker vägledning behövs finns nödljusarmaturer och hänvisningsarmaturer som visar vägen vid exempelvis strömavbrott.
ATEX-sortimentet från SAC Nordic
EXF-serien omfattar explosionsskyddade linjära LED-armaturer och strålkastare för zon 1 och 21 samt zon 2 och 22. Modellerna finns med olika ljusflöden, optiker, material och format. EXF450LED är särskilt anpassad för stora ytor och höga montagehöjder.
EXL-serien är främst avsedd för zon 21 samt zon 2 och 22. Genom flera val av material, kupor och ljusflöden kan serien anpassas till olika industrimiljöer.
ProtecEx är ett alternativ för zon 2 och 22 när en linjär LED-armatur med hög kapslingsklass behövs.
Armaturerna är certifierade för angivna gas- och dammzoner. Sortimentet omfattar även nödljusarmaturer och hänvisningsarmaturer med inbyggda batterier eller för centralbatterisystem, mindre specialarmaturer och kompletterande Ex-utrustning. LED-tekniken ger låg energiförbrukning, lång livslängd och mindre underhåll. Flera armaturer kan dessutom beställas med DALI.
Rätt ATEX-armatur för rätt miljö
För att lösningen ska bli säker behöver armaturens ATEX-märkning stämma överens med zon, gas- eller dammgrupp, temperaturklass och omgivningstemperatur. Även kabelförskruvningar och kopplingsmaterial måste vara godkända för miljön, och installationen ska utföras av personer med rätt kompetens.
Som stöd vid projektering och ljusberäkning finns armaturdata för DIALux evo i produktbibliotek och som fotometriska LDT-filer.
Behöver du säker belysning för en Ex-klassad miljö?
Varje Ex-miljö har sina egna krav. Berätta gärna om er anläggning och era behov, så hjälper SAC Nordic er att hitta en trygg och väl anpassad lösning.
Boka gärna ett möte med oss för att gå igenom förutsättningarna.




